Konwencja o Prawach Dziecka – przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 20 listopada 1989 r. zakłada, że: „(…) rodzina jako podstawowa komórka społeczeństwa oraz naturalne środowisko rozwoju i dobra wszystkich jej członków, a w szczególności dzieci, powinna być otoczona niezbędną ochroną oraz wsparciem, aby mogła w pełnym zakresie wypełniać swoje obowiązki w społeczeństwie, uznając, że dziecko dla pełnego i harmonijnego rozwoju swojej osobowości powinno wychowywać się
w środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia (…)”.
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej – pomoc społeczna jest to ta dziedzina polityki społecznej państwa, której celem jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych, których nie są oni w stanie same pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości, czyniąc jednocześnie odpowiedzialnymi za organizację pomocy społecznej organy administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli.
Ponadto ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nakłada na samorząd powiatowy między innymi obowiązek opracowania i realizacji programów służących działaniom profilaktycznym mającym na celu udzielanie specjalistycznej pomocy, zwłaszcza w zakresie promowania i wdrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie.
Reasumując wszystkie dzieci mają prawo do życia w rodzinie w spokoju, miłości, szacunku i szczęściu. W związku z tym rodziny dotknięte zjawiskiem przemocy w rodzinie winny otrzymywać od jednostek samorządowych pomoc specjalistyczną oraz winny być podejmowane działania profilaktyczne.
Niniejszy program został opracowany, aby zapobiegać i ograniczać występowanie zjawiska przemocy w rodzinie poprzez udzielenie specjalistycznej pomocy, zwłaszcza w zakresie promowania i wrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie.