Deklaracja dostępności
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U.2019, poz.848 z dnia 8 maja 2019r. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony przedmiotowej i podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej https://pcpr-aleksandrow.rbip.mojregion.info/ .
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
I.Status pod względem zgodności z ustawą.
- Strona internetowa jest częściowo przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Została stworzona zgodnie ze standardami WCAG 2.1. Dostęp do treści jest ułatwiony poprzez korzystanie ze skrótów klawiaturowych. Serwis w znacznym stopniu spełnia wytyczne techniczne związane z dostępnością.
- Portal został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami kontrastu opisanymi w rozporządzeniu Rady Ministrów Krajowe Ramy Interoperacyjności z 12 kwietnia 2012 r. Wszystkie elementy na stronie spełniają minimalne wymagania kontrastu koloru treści do tła. Powyższe rozporządzenie ustaliło minimalny kontrast na poziomie 4,5:1.
- Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub włączeń wymienionych poniżej:
- filmy nie posiadają audiodeskrypcji , gdyż w większości zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
II.Wygląd strony.
- Opracowana strona jest zbudowana w sposób spełniający wymagania dostępności.
- W nagłówku strony można wybrać następujące funkcje:
- rodzaj kontrastu,
- rozmiar czcionki,
- odstępy między znakami oraz wierszami.
- Strona obsługuje następujące skróty klawiszowe:
-TAB – kolejny element,
-HIFT + TAB – poprzedni element,
-SHIFT + ALT + F – przejście do wyszukiwarki,
-SHIFT + ALT + H – przejście do strony głównej,
-SHIFT + ALT + M – przejście do treści podstrony,
-SHIFT + ALT + 1 – przejście do menu.
4.Funkcja Czytaj odnośniki włącza elektronicznego lektora, który czyta poszczególne odnośniki na stronie poprzez wskazanie kursorem myszki lub poprzez skrót klawiszowy.
5.Po wyświetleniu żądanej podstrony przycisk Czytaj tekst włącza elektronicznego lektora, który czyta treść podstrony.
6.Strona jest dostosowana do małych ekranów smartfonów i tabletów, można ją również swobodnie skalować.
7.Publikowane informacje zgromadzone w menu po lewej stronie. Menu jest podzielone na działy, na które składają się kolejne pozycje menu. Pozycje menu prowadzą bezpośrednio do treści podstrony biuletynu lub też do kolejnego podmenu zawierającego szereg podstron z informacjami.
8.Treści informacji publicznej są redagowane za pomocą:
- tekstu,
- załączników w postaci plików do pobrania,
- zdjęć i grafik.
9.W celu wyświetlania treści informacji publicznej na podstronie – należy kliknąć na wybranej pozycji menu lub, w przypadku wystąpienia wielu podstron, wybrać jedną z wyświetlonej listy.
10.Na treść podstrony składają się:
- nagłówek informujący w skrócie o jej zawartości,
- treść publikacji wyświetlana w formie uporządkowanej tabeli lub treści opisowej,
- informacja o załącznikach dodanych do publikacji,
- informacje w postaci metadanych przedstawiających daty i czas powstania publikacji oraz osoby odpowiedzialne za ten proces,
- rejestr zmian zawartości podstrony (jeśli zmiana nastąpiła) – informujący o tym jakich dokonano poprawek w jej treści lub o jakie informacje została uzupełniona.
11.Pliki do pobrania umiejscowione są w treści strony. Jeśli użytkownik nie posiada niezbędnego oprogramowania do wyświetlenia zawartości załączonych plików, może skorzystać z bezpłatnych przeglądarek plików typu np.: doc, rtf, pdf, xls, zip.
12.Dodatkowe funkcje pozwalają na:
- wydrukowanie treści podstrony,
- wyświetlanie treści w sposób dostosowany dla wymagań osób niepełnosprawnych i niedowidzących,
- wyszukiwanie treści według podanej frazy,
- zmianę rozmiaru czcionki treści podstrony.
13.BIP wyposażony jest w wyszukiwarkę informacji pozwalającą w szybki sposób dotrzeć do żądanych treści. W celu skorzystania z wyszukiwarki należy w polu tekstowym wpisać szukane słowo lub wyrażenie i kliknąć przycisk / symbol lupy, po czym wyświetli się lista stron zawierających wyszukiwane wyrażenie. Następnie, aby odczytać treść wyszukanej podstrony należy kliknąć odnośnik, który jest jednocześnie nagłówkiem docelowej podstrony.
14.Opis stałych pozycji menu w dolnej jego części:
- bip.gov.pl – odnośnik przekierowujący do strony głównej Biuletynu Informacji Publicznej prowadzonej przez MSWiA,
- mapa strony – spis treści biuletynu,
- statystyki – informacja o liczbie wyświetleń poszczególnych stron biuletynu,
- redaktorzy – lista osób edytujących treść biuletynu,
- instrukcja – instrukcja obsługi – jak korzystać z BIP,
- deklaracja dostępności.
III. Zgodność strony ze standardami.
- HTML 5,
- WCAG 2.1 (poziom AA) .
IV.Informacje zwrotne i dane kontaktowe.
- W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt z Martą Kozłowską pod adresem mailowym mkozlowska[at]aleksandrow[dot]pl.
- Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 54 282 61- 54 lub droga mailową:sekretariat[at]aleksandrow[dot]pl. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
- Zgodnie z art. 18 ustawy o dostępności cyfrowej „Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można również zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.
Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich”.
Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich https://www.rpo.gov.pl/.
V.Dostępność architektoniczna.
1.Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim mieści się przy ulicy Sikorskiego3, 87-700 Aleksandrów Kujawski.
2.Do budynku prowadzą dwa wejścia: główne i boczne. Do wejścia głównego prowadzą schody, a przy wejściu bocznym znajduje się podjazd dla wózków inwalidzkich. Przy wejściu boczny znajduje się winda dostosowana dla osób niepełnosprawnych.
3.Biuro obsługi interesanta znajduje się przy wejściu bocznym.
4.Dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich dostępne są pomieszczenia na parterze i piętrze.
5.Wejście do toalety dla osób niepełnosprawnych znajduje się z korytarza głównego na parterze.
6.Przed budynkiem wyznaczono jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
7.Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
8.W budynku podstawowe informacje oznaczone są w alfabecie Braille’a. Drzwi w korytarzu oznaczone są żółta taśmą oraz początek i koniec schodów oznaczony jest taśmą ostrzegawczą żółto-czarną (klatka schodowa, schody przy wejściu głównym).
9.Osoba zainteresowana załatwieniem sprawy urzędowej przy pomocy tłumacza języka migowego jest zobowiązana zgłosić ten fakt, co najmniej na 3 dni robocze przed planowanym terminem jej załatwienia (z wyłączeniem sytuacji nagłych).
10.Kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim możliwy jest w szczególności poprzez:
1) korzystanie z poczty elektronicznej: e-mail:pcpr[dot]sekretariat[at]aleksandrow[dot]pl,
2) przesyłanie wiadomości SMS-em na numer telefonu 509 379 876, 514 542 555,
3) korespondencję pisemną na adres: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim, ul. Sikorskiego 3, 87-700 Aleksandrów Kujawski.
11. Interesant może skorzystać z pomocy osoby przybranej tj. osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę zainteresowaną w celu ułatwienia porozumienia z nią oraz udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw.
12. W zgłoszeniu należy podać zwięzły opis sprawy oraz wskazać metodę komunikowania się:
1) PJM (polski język migowy),
2) SJM (system językowo-migowy),
3) SKOGN (sposób komunikowania się osób głuchoniemych).
13. Zgłoszenie winno być dokonane za pomocą dostępnych środków komunikacji na podany powyżej adres, numer telefonu, faksu lub e-mail.
14.Zgłoszenie może być również dokonane za pośrednictwem platformy e-PUAP, opatrzone podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.
15.Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw w Centrum są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim pod adresem: https://pcpr-aleksandrow.rbip.mojregion.info/sposoby-przyjmowania-i-zalatwiania-spraw/ .
16.Strona internetowa zawiera dokumenty PDF, które powstały na podstawie dokumentów tekstowych nieprzygotowanych pod kątem dostępności. Aktualnie trwają prace nad konwersją wszystkich plików PDF do wersji dostępnych cyfrowo.
17.Centrum stara się sukcesywnie eliminować wszystkie błędy składowe HTML, aby serwis dobrze spełniał wytyczne związane z dostępnością.
18.Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim dołoży wszelkich starań, aby zapewnić jak najlepszą dostępność cyfrową i architektoniczną w celu realizacji zadań jakie spoczywają na powiecie wobec wszystkich mieszkańców powiatu aleksandrowskiego.
Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim
/-/ Małgorzata Wesner
Załączniki
Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego | dodany: 08:43, 01.03.2021 | przez: Marta Kozłowska |
Informacje
wytworzono: | data: 14:10 07.09.2020 | przez: Marta Kozłowska | |
wprowadzono: | data: 14:12, 07.09.2020 | przez: Marta Kozłowska | |
udostępniono: | data: 14:12, 07.09.2020 | przez: Marta Kozłowska | |
zmodyfikowano: | data: 08:44, 01.03.2021 | przez: Marta Kozłowska | |
osoba odpowiedzialna: | Małgorzata Wesner | ||
podmiot udostępniający: | PCPR |
Rejestr zmian
edytowane: | data: 08:44, 01.03.2021 | przez: Marta Kozłowska | Deklaracja dostępności | |
utworzono: | data: 14:12, 07.09.2020 | przez: Marta Kozłowska | Deklaracja dostępności |